Kırmızı Et
Dünya Mutfağı

Resimler

Malzemeler

2 Yemek Kaşığı  

2 Adet  

1 Çay Kaşığı  

1 Yemek Kaşığı  

2 Yemek Kaşığı  

3 Adet  

2 Yemek Kaşığı  

2 Diş  

2 Çay Kaşığı  

0.5 Su Bardağı  

Nasıl Yapılır?


1 Biberleri temiz bir mutfak havlusuna koyun ve havanla ,dörde bölünüp ezilene kadar dövün.Ezilmiş biberleri bir tabağa aktarın. Bifteklerin her iki tarafını da tuzla baharatlayın, ardından biftekleri ezilmiş karabiberle tatlandırın.

2 Büyük bir tavada, yağı orta ateşte ısıtın. Biftekleri iyice kızarana kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. Tereyağı ekleyin ve çevirin. Pişirmeye devam edin, tereyağını bifteğin üzerine kaşıkla dökün.Ortalama 5 dk daha pişirin.Biftekleri dinlendirmek için bir tahta üzerine aktarın.Tavada 1 yemek kaşığı yağ bırakın.

3 Biftekleri kızarttığınız tavada ısıyı orta-düşük seviyeye düşürün ve arpacık soğanları ekleyin. Tahta bir kaşıkla sık sık karıştırarak yumuşayana kadar, yaklaşık 2 dakika pişirin.

4 Ocağın altını kısın ve konyak ya da brendi ekleyin.Orta ısıya dönün ve azalıncaya kadar karıştırarak yaklaşık 1 dk pişirin.Sarımsak ve kekik ekleyin ve kokusu çıkana kadar karıştırarak 1 dakika daha pişirin.Yavaş yavaş kremayı ekleyin, tadın ve tuzla tatlandırın.Sos hafifçe koyulaşana kadar pişirin.

5 Biftekleri dilimleyin ve üzerine kaşıkla sos serperek servis yapın.Afiyet olsun.

Fransız Usulü Soslu Biftek

kişi

dk

dk

Malzemeler


Genel
- 2 Yemek Kaşığı Bütün Karabiber
- 2 Adet Biftek
- 1 Çay Kaşığı Tuz
- 1 Yemek Kaşığı Bitkisel Yağ
- 2 Yemek Kaşığı Tuzsuz Tereyağ
- 3 Adet Doğranmış Arpacık Soğan
- 2 Yemek Kaşığı Konyak Ya Da Brendi
- 2 Diş Kıyılmış Sarımsak
- 2 Çay Kaşığı Taze Kekik Yaprağı
- 0.5 Su Bardağı Krema


Adımlar


Genel Yapımı
1.  Biberleri temiz bir mutfak havlusuna koyun ve havanla ,dörde bölünüp ezilene kadar dövün.Ezilmiş biberleri bir tabağa aktarın. Bifteklerin her iki tarafını da tuzla baharatlayın, ardından biftekleri ezilmiş karabiberle tatlandırın.
2.  Büyük bir tavada, yağı orta ateşte ısıtın. Biftekleri iyice kızarana kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. Tereyağı ekleyin ve çevirin. Pişirmeye devam edin, tereyağını bifteğin üzerine kaşıkla dökün.Ortalama 5 dk daha pişirin.Biftekleri dinlendirmek için bir tahta üzerine aktarın.Tavada 1 yemek kaşığı yağ bırakın.
3.  Biftekleri kızarttığınız tavada ısıyı orta-düşük seviyeye düşürün ve arpacık soğanları ekleyin. Tahta bir kaşıkla sık sık karıştırarak yumuşayana kadar, yaklaşık 2 dakika pişirin.
4.  Ocağın altını kısın ve konyak ya da brendi ekleyin.Orta ısıya dönün ve azalıncaya kadar karıştırarak yaklaşık 1 dk pişirin.Sarımsak ve kekik ekleyin ve kokusu çıkana kadar karıştırarak 1 dakika daha pişirin.Yavaş yavaş kremayı ekleyin, tadın ve tuzla tatlandırın.Sos hafifçe koyulaşana kadar pişirin.
5.  Biftekleri dilimleyin ve üzerine kaşıkla sos serperek servis yapın.Afiyet olsun.